Mеђународни дан дечје књиге у свету се обележава сваког 2.априла од 1967. године. Тог дана 1805. рођен је Ханс Кристијан Андерсен, дански књижевник и прослављени писац за децу.

dan knjige

Циљ је био да се промовише дечја књижевност и читање и да се скрене пажња јавности на потребе најмлађих читалаца.

Сваке године одређује се држава – домаћин која ће организовати манифестацију и тако промовисати своје ауторе у свету.

Постоји код нас једна занимљива и дечјим писцима посебно важна књижевна награда – Награда «Доситејево перо». Ову награду додељује жири од више стотина деце (ученици од I до VIII разреда), гласањем. Награда за најбољу дечју књигу године се додељује у организацијиБиблиотеке града Београда, Организације „Пријатељи деце“ Вождовац, Центра за спорт и културу Шумице. На овај начин деца користе право које имају по конвенцији Уједињених нација о правима детета да изразе своје мишљење и суд у име својих вршњака о ономе што је за њих написано.

Ученици наше школе дугогодишњи су чланови овог жирија.

Овако су гласала деца:

Млађи узраст (од I до IV разреда)

Старији узраст (од V до VIII разреда)

Ето, децо, предлога за читање.